Çarşamba, 01 Şubat 2023

Çatalca

Sebze ve Meyvecilik

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Çatalcanın verimli topraklarında bir çok sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Yetiştirilen sebze ve meyvelerin birçoğu doğal ürünlerdir.

son zamanlarda organik ürünlere gösterilen ilgi meyve ve sebze yetiştiricilerini daha özenli ürün yetiştirmeye teşvik etmektedir.

çatalcada yetiştirilen meyve ve sebzeler :

DOMATES:

 

Çatalcada doğal organik domates yetiştiriciliği oldukça yaygındır özelikle Çatalcanın Çakıl mahallesi ve Elbasan köyünde yetiştirilen domatesler çok rahabet görmektedir.

Kanserden koruyucu ve yaslanmayi zihinsel ve bedensel olarak yavaslatici bir

sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynagidir ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basincini düsürmeye yardimci olur ve vücudun su tutmasini engeller. Kalp hastaliklarina ve prostat kanserine karsi etkili. 'Beta karotin'e yakin olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastaliklarina karsi koruyan maddeler arasinda yer aliyor. Arastirmalar 
domatesin prostat kanseri riskini azalttigini gösterdi. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, digerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri az. 

BİBER:

Biber, eski çağlatdan itibaren tüketilen bir besindir. Bazı kaynaklar biberin tarihinin 1700 yıldan fazla olduğunu belirtir. Çok eski çağlardan itibaren mutfaklarda yemeklere tat vermek için kullanılan biber, aynı zamanda alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü biber birçok hastalığı tedavi ederken, bazı önemli hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

PATLICAN:

Patlıcan, düşük kalori içeriği ve sindirim sistemini rahatlatması ile göz dolduruyor. Ayrıca birçok kişi tarafından severek tüketilmesi de daha çok satılmasına ve tercih edilmesine sebep oluyor.

 

Yaz mevsimi geldiğinde pazarlarda ve marketlerde sebze, meyve bulmak kolaylaşır. Yazın hanımlar akşama ne yemek yapacaklarını çok fazla düşünmezler. Menemen, patlıcan, biber, kabak kızartması gibi kızartma türleri, hatta peynir ile karpuz yada kavun bile akşam yemeği olarak tüketilir. İşte bu yüzden yaz mevsimleri bir nevi mutfaklara şenlik getirir.

 SOĞAN:

 

Soğanın içerisinde bulunan bileşenlerden organik kükürtlü bileşikler ve flavonoitlerin özellikle kersetinin sağlık açısından önemli etkilere sahip olduğu belirtiliyor.

• Kanser ve birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde dikkat çeken kersetinin soğanda yüksek oranda bulunur.

 KARNIBAHAR:

Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriginde, kadinlari gögüs kanserine karsi koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabaharin, lahanadaki besin degerinin çoguna sahip oldugunu bildiren uzmanlar, "Karnabahar çiçek oldugu için, bol, bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttirir, buna bagi olarak kalp rahatsizliklarini da giderir. Sinirleri ve beyni iyiçalistirir, onlarin yipranmasini önler" diyorlar.

 LAHANA;

Kansere karsi etkili oldugu bilinen sebzelerin basinda gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karsi etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atilmasini saglar. Kandaki seker miktarini düsürür. Sarilik ve safra kesesi hastaliklari için iyidir. Astima faydalidir. Bagirsak kanserine karsi etkili. Lahana kanser 

hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde (isotiocyanates) içeriyor. ABD'de yapilan bir arastirmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bagirsak kanseri olma riskleri üçte iki oraninda azaliyor.

 MAYDANOZ:

Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacinin çogunu karsilar. Böbrekleri çalistirarak idrar getirir, kan sekerini normal seviyede tutar ve kansere karsi da koruyucudur. 

 MARUL:

Kemik erimesine karsi etkili. Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açisindan bir numara. 100 graminda, küçük birbardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazlasina sahip. Bu miktar günlük kalsiyum ihtiyacinin dörtte birine tekabül ediyor.

 TAZE FASÜLYE:

Taze fasulye de yaz aylarında pazarlarda, market reyonlarında sık sık gördüğümüz sebzeler arasındadır. Kolay olarak pişirilebilmesi, hemen hemen herkes tarafından sevilmesi sebebiyle sıkça tercih edilir. Taze fasulyelerden kılçıklı olanları vardır. Kılçıklı taze fasulyeler sevilmez ve pek tercih edilmez yada kılçık kısımları pişirilmeden önce temizlenilmelidir.

 BARBUNYA:

Çatalcada Barbunya özelikle Yazlık Köyde yetiştirilmektedir.

Barbunyanın faydaları, barbunya, esmer  bir fasulye çeşididir. Tam bir vitamin deposudur.  İnsan sağlığı açısından birçok faydası bulunan barbunya, içerisinde bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, karbonhidrat cilt ve hücrelerimiz için çok faydalı olan E vitamini, ayrıca A,C ve K9 vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bol miktarda lif içermektedir. Protein açısından çok zengindir. 

 BEZELYE:

 Çatalcada Bezelye Özelikle Yazlık Köyde yetiştirilmektedir.Taze ve donmus olarak kullanilabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif 
ve folik asit içerir. Sinir sisteminde sorunlari olanlara tavsiye edilir.