Cuma, 21 Ocak 2022

G Gezi

Gezi - Olta Balıkçılığı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

   Çatalca sportif balıkçılık açısından ülkemizin en uygun bölgelerinden biridir. Büyükçekmece Gölü, dereleri ve Durusu Gölü, Yıldız Dağlarından Başlayıp Durusu Gölü ve Kara Denize Akan Dereleriyle tatlı su balıkları ve Karadeniz Sahilindeki Binkılıç, Yalıköy, Karacaköy Ormanlı sahilleriyle de deniz balıkları ile sportif balıkçılığın merkezi olabilecek zenginlikleriyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle Durusu gölü ve bu göle ulaşan akarsular İstanbulun en önemli su havzasını teşkil etmektedir. İnceğiz, Çakıl, Akalan, Kızılcaali göleti ve ayrıca azmak tabir edilen ve Ormanlı Köyü ile Karacaköy arasında bulunan küçük su göletleri de tüm yaz bölgede çeltik ekimi yapıldığından kurumamakta ve kışın tarım alanlarına gelen sellerle balık yaşamı için elverişli hale gelmektedir.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bölge halkının hassasiyetleri neticesinde Durusu Gölü ülkemizin en temiz tatlı su alanı olma özelliğini taşımaktadır, ayrıca dünyadaki en temiz tatlı su kaynaklarının ilk 5inde yer almaktadır. Bu üstün özellikleri ve İstanbul sınırları içinde olması hasebiyle balık çeşitliliği ve kalitesi nedeni ile balıkçılığın en gözde merkezlerinden birisidir. Bölge insanı ve Çatalcamıza gelen misafirlerimiz bu ortak değerimizin gün geçtikçe önemini daha fazla kavramakta ve bu zenginliği korumakta bilinçli davranmaktadırlar.

   Sportif balıkçılığın günübirlik turizm faaliyetlerine de olumlu katkısı olmaktadır, durusu havzasında sportif balıkçılık tam anlamıyla desteklenmelidir. Büyükçekmece ve Durusu havzalarında yapılacak basit planlamalar ile sportif balıkçılığın potansiyeli ortaya çıkarılabilecek, gerçek anlamda insanların şehrin sıkıntı ve stresini attığı piknik yapabildiği, şehir merkezinden 1-1,5 saat zaman zarfında uzaklaşarak oltanın ucundaki şamandıranın büyüsüne kapılmaya başladığı doğa alanları olabilir.OLTA AVCILIĞI

   Bölgemizde avcılık derelerde, göllerde, göletlerde ve denizlerde Tatlı su ve deniz balıkçılığı avcılığı diye iki türe ayrılır. Denizlerimizde amatör balıkçılık sahillerden Makine takılabilen kamışlar veya kasnaklı el oltalarınım uç kısmına ilave edilecek ucuna yakalanacak balığa uygun ağırlığı bulunan olta ucu yemlenerek denize fırlatılır oltanın ucundaki kurşun dibe oturduğunda misinadaki boşluk alınır ve beklenir.Burada dikkat edilmesi gereken şey avlanacak balık türüne uygun olta ve ekipmanın kullanılmasıdır.

   Avcılık, Denizlerimizde yılın her döneminde avcılık hava şartları ve balık göçlerinini takip ederek yoğunlaşır ve azalır. Özellikle akın zamanlarında bolca balık tutulabilir.

   Kara denizde ise 1 nisan - 15 mayıs ile 15 eylül- 1 aralık aralarında özellikle Kefal, Kalkan, İstavrit , Lüfer , Zargana, levrek az da olsa ara sıra Kofana avı yapılabilir. Burada da Marmaradaki gibi makine takılabilen kamışlar veya kasnaklı el oltaları kullanılır. Dere, göl ve göletlerde ise yılın her mevsiminde balık avcılığı yapılabilir. Kışın suların yüzey kısımları soğuduğu için balık derin sularda hatta bataklık bölgelerdedir. Bu dönemde balıklar fazla dolaşmazlar hatta iri balıklar kendini batağa gömerler ve suların tekrar ısınmasını beklerler. Dereler dar olduğu için sade kamış veya uzun sopaların ucuna takılan 4 veya 5 metre uzunluğunda tek veya çift iğneli şamandıralı oltaya yem takılıp şamandıra derinliği ayarlanıp suya atılır. Şamandıra suyun üzerinde kalır, balık yeme dokunduğunda şamandıra oynaşır battığında ise balık yakalanmış demektir. Dip oltaları derelerde kullanılmaz çünkü dere dipleri çalı çırpılarla doludur ve muhakkak takılır. Ana yem solucan ve sülüktür. Bununla beraber mevsimine göre çekirge, iri sinek, arı, ufak canlı balık, tavuk ciğeri, yapma hamur yemler sütlü veya haşlanmış mısır, gündöndü küspesi gibi yemler hatta dere kıyısındaki ağaçlarının meyveleri de yem olarak kullanılarak av yapılabilir.Tatlı su Olta Avcılığı

   1- Alabalık ( Dere, Göl)

   2- Kızılkanat

   3- Turna

   4- Pullu Sazan ( Kara Sazan )

   5- Aynalı Sazan

   6- Yayın

   7- Çapak

   8- Kadife (Karabalık)

   9- Yılan Balığı

   10- Tatlı Su Kefali

   11- Sudak ( Testere Balığı )

   12- Göl Levreği

   13- Gökçenez Balığı

   14- Akbalık (Ot Sazanı)Deniz Balıkları (Kıyıdan Olta ile Tutulan balıklar)

   1- Kalkan

   2- Levrek

   3- Kofana

   4- Lüfer

   5- Sarıkanat

   6- Çinekop

   7- İstavrit

   8- Tekir

   9- Zargana

   10- Eşkina

   11- Karagöz

   12- İskorpit

   13- Tirsi

   14- Deniz Alabalığı

   15- Kefal

   16- Palamut

   17- Dil Balığıİçsu balıkları Yakalama Limitleri

 Doğal alabalık (Bütün türler)

 Latince adı: 20 cm.

 Boy Limiti (en az): 3 adet

 Miktar Limiti (en fazla):

 Gökkuşağı alabalığı

 Latince adı: O. mykiss

 Boy Limiti (en az): Yok

 Miktar Limiti (en fazla): 10 adet

 Sazan

 Latince adı: C. carpio

 Boy Limiti (en az): 40 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): 10 adet

 Kadife

 Latince adı: Tinca tinca

 Boy Limiti (en az): 26 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): 10 adet

 Sudak

 Latince adı: S. lucioperca

 Boy Limiti (en az): 26 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): 10 adet

 Tatlısu levreği

 Latince adı: P. fluviatilis

 Boy Limiti (en az): 18 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): kg

 Tatlısu kefali

 Latince adı: Leuciscus cephalus

 Boy Limiti (en az): 20 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): kg

 Şiraz

 Latince adı: Capoeta.sp

 Boy Limiti (en az): 20 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): kg

 Turna

 Latince adı: Esox lucius

 Boy Limiti (en az): 40 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): 10 Adet

 Yayın

 Latince adı: Silurus glanis

 Boy Limiti (en az): 90 cm.

 Miktar Limiti (en fazla): 1 adet